Sistēmiskie izvietojumi

Virziens, kam ir daudz vārdu un tikpat daudz variāciju praksē. Sistēmfenomenoloģiskā metode, sistēmiskie izkārtojumi, sakārtojumi, Helingera metode — tie visi ir nosaukumi, kas attiecas uz pieeju, ko savā laikā radījis Berts Helingers,  vienlaikus šīs dvēseles dziedināšanas prakses saknes meklējamas daudz senāk, jau šamaniskās tradīcijās. Tā nav dēvējama par paņēmienu, bet drīzāk ir dzīves redzējums — ka un kā mūs visus vada Vienotais Lauks.

Pirmais no jēdzieniem, ko pieeja ietver, ir Sistēma. Tā pēta un dziedina sistēmu kopumā — mēs visi esam saistīti, esam vienlaikus daudzu sistēmu dalībnieki, vai tā būtu ģimene, dzimta, darba kolektīvs vai tauta. Jebkurai sistēmai ir savi likumi, pēc kuras tā darbojas. Tos nezinot un pārkāpjot, mēs ciešam. Tos izprotot un cienot, mēs varam izmainīt savās dzīvēs ārkārtīgi daudz.

Otrs jēdziens ir Fenomens. Neparedzamība, brīnums. Šī ir metode, kurā neviens, arī vadītājs nevar prognozēt intervences gala rezultātu. Tā nav droša metode, kas garantēs kādu konkrētu, ar apziņu formulētu iznākumu. Ja jūs gribat mierīgu, skaistu, «pareizu» dzīvi, labāk uz izvietojumiem nenāciet. Tas, kas vajadzīgs mūsu dvēselei ne vienmēr ir tas, ko vēlas mūsu prāts. Bet šī metode vedīs jūs uz veselumu. Caur pārveidi, sāpēm, pieredzēm — uz jauna veida dzīvi.

Izvietojumu metode joprojām tiek strīdīgi vērtēta speciālistu aprindās, un izkārtojumu prakse savā ziņā uzskatāma par robežsfēru starp psihoterapiju un ezoteriku. Ir cilvēki, kas uzskata, ka izkārtojumi ir bīstami, citi ir dziļi pateicīgi par tās nestajām izmaiņām dzīvē, citi izmanto to kā psiholoģiskas katarses instrumentu (darbojoties kā aizvietotājam) un iespēju izpausties. Pieeja nosaka rezultātu.

Manas attiecības ar šo metodi ir bijušas pretrunīgas — gan vadot, gan esot klientam, gan piedaloties, tomēr atkal un atkal es pie tās atgriežos kā pie vienas no spēcīgākajām man zināmajām darbā ar sistēmiskajiem jautājumiem. Lauks un tā gudrība ir neizmērojami.

Vairāk par šo metodi varat lasīt Sistēmfenomenoloģijas biedrības mājaslapā, kā arī ārzemju resursos (sevišķi krievu valodā). Tomēr vislabāk to piedzīvot praksē.