Virziens, kam ir daudz vārdu un tikpat daudz variāciju praksē. Sistēmfenomenoloģiskā metode, sistēmiskie izvietojumi, sakārtojumi, konstelācijas, Helingera metode (constallations, расстановки) – tie visi ir nosaukumi, kas attiecas uz pieeju, ko aizsācis vācu psihoterapeits Berts Helingers (1925-2019). Laika gaitā metode piedzīvojusi daudz atjauninājumu; šobrīd pastāv plašs spektrs izvietojumu veidu, kā arī sistēmfenomenoloģisko apmācības virzienu. Vienlaikus, tā nav dēvējama par paņēmienu, bet drīzāk ir dzīves redzējums – kā mūs visus saista Vienotais Lauks.
Pirmais no jēdzieniem, ko pieeja ietver, ir Sistēma. Tā pēta un dziedina sistēmu kopumā – mēs visi esam saistīti, mēs esam vienlaikus daudzu sistēmu dalībnieki, vai tā būtu ģimene, dzimta, darba kolektīvs vai tauta. Jebkurai sistēmai ir savi likumi, pēc kuriem tā darbojas. Tāpat savi likumi ir Laukam – cilvēcisko pieredžu un jūtu nesošajam “okeānam”, kas mūs caurstrāvo. Tos nezinot un darbojoties pretēji tiem, mēs ciešam kā indivīdi. Tos izprotot un ņemot vērā, iemācoties burāt Lauka vējos, mēs varam iegūt jaunu savas dzīves kustību, izmainot ārkārtīgi daudz.
Otrs jēdziens ir Fenomens. Neparedzamība, brīnums. Šī ir metode, kurā neviens, arī vadītājs nevar prognozēt intervences gala rezultātu. Tas, kurp tiecas mūsu dvēsele, ne vienmēr ir tas, ko par mērķi formulē mūsu prāts. Bet šis ceļš ved uz veselumu; caur pārveidi, tikšanos ar neapzinātām jūtām, aizmirstām pieredzēm – uz jauna veida, pilnvērtīgāku, plašāku dzīvi.
Sakārtojums (konstelācija) ir process, kas atklāj slēpto dinamiku sistēmā, lai ar to varētu strādāt un to dziedināt. Grupas formātā process sākas ar to, ka dalībnieks izsaka savu problēmu un izvēlas dalībniekus no grupas kā atsevišķus sistēmas (iekšējo vai ārējo) pārstāvjus. Kad lomas ir iedalītas, visi iesaistītie dalībnieki sāk uztvert informāciju, kas saistīta ar sistēmas dalībnieku, kuru viņi pārstāv. Rezultātā tiek padarītas redzamas iepriekš neapzinātas saites un tiek atklāta dinamika, kas izraisījusi klienta problēmu. Tāpat kā nav divu vienādu cilvēku, nav divu identisku sakārtojumu. Jautājums var būt saistīts ar biznesu, attiecībām, profesionālo vai privāto dzīvi, slimību, karjeras izvēli vai jebkuru citu jautājumu.
Metodi sākotnēji esmu apguvusi pie saviem holodinamikas skolotājiem Svetlanas Privaļskajas un Dāvida Persica (Maskava), kā arī pie Jeļenas Veselago (Центр современных системных рассатновок, Maskava).
Pieteikums sistēmiskajai grupai klātienē: